Ansættelser og hvad der sker, når vi ser for meget af det gode…
Ansættelser, det er ikke bare lige…Har du nogensinde mødt en kandidat, hvor du med det samme tænkte: ”Han/hun er perfekt til jobbet!”?
Måske var det deres karisma, imponerende CV eller noget ved dem, der mindede dig om en tidligere succesfuld medarbejder.
Når man ser for meget i en kandidat – altså, når man udelukkende fokuserer på de gode sider – kan man overse svagheder, som senere viser sig at være afgørende.
Det er dét, der kaldes positive bias… (og ofte der, hvor der sker fejlrekrutteringer…)
Den karismatiske kandidat – en stærk leder eller bare en der er god til at snakke …?
Vi kender alle typen. Personen, der træder ind i lokalet og straks fanger alles opmærksomhed. Han/hun er veltalende, udadvendt og har en naturlig autoritet.
🔹 Udfordring: Karisma betyder ikke nødvendigvis gode lederevner eller samarbejdsevner.
🔹 Mulighed: En god kommunikatør kan være værdifuld og kræver den rette ledelse.
🟢 Tip: Stil spørgsmål, der stikker lidt dybere, så du ikke bliver ”blændet” af facaden.
For eksempel: “Kan du give et konkret eksempel på en situation, hvor du har håndteret en svær beslutning som leder…?”
Ansættelser og flotte titler, men hvad kan de….?
Nu ved jeg ikke, om du har prøvet det der med at sidde med et CV foran dig, og du ser en kandidat med en fortid i en kendt virksomhed, eller også har kandidaten en prestigefyldt uddannelse.
Vores hjerne fortæller os med det samme: “Denne kandidat må være god.”
Sandheden er dog, at bare fordi man har været ansat i en kendt virksomhed (eks. hvis kandidaten har været ansat hos LinkedIn, som de fleste af os jo kender), gør det ikke én til en god leder.
Det kan også være, at kandidaten har taget en eftertragtet uddannelse, eks. en MBA på den fineste skole.Det er desværre ikke lig med, at man også er god til mennesker og ledelse.
🔹 Udfordring: CV’et kan se imponerende ud, men dækker over manglende reelle resultater.
🔹 Mulighed: Stærk erfaring kan være værdifuld, men kun hvis den er relevant for jobbet.
🟢 Tip: Spørg efter resultater – ikke titler.
En simpel sætning som: “Hvad har du konkret opnået i din tidligere rolle?” kan afsløre langt mere, end hvad man kan læse på CV’et.
Ansættelser, tryghed eller mangel på diversitet?
Man foretrækker ofte mennesker, der minder om en selv. Det skaber hurtig kemi og en følelse af tillid.
Men det kan også betyde, at man overser de kandidater, der tænker anderledes og kan bringe noget nyt til teamet.
🔹 Udfordring: Man vælger folk, der føles velkendte, frem for dem, der udfordrer os.
Det kan f.eks. være en kandidat med nogenlunde samme adfærdstræk som lederen… (En fejl mange ledere kan komme til at begå er at ansætte mennesker, der minder om dem selv.)
🔹 Mulighed: Diversitet i teamet skaber innovation og bedre beslutninger.
🟢 Tip: Gør det til en vane at spørge: “Hvordan kan denne person udfordre vores måde at arbejde på?” i stedet for blot “Passer de ind?”
Balancen mellem mavefornemmelse og objektivitet
Positive bias kan føles ufarlige, fordi de kommer fra et godt sted – vi ser potentiale, energi og gode vibes. Men når vi overser faldgruber, kan vi ende med en fejlvurdering, der koster dyrt.
Jeg ved ikke, om du har prøvet at lave en fejlrekruttering, men hvis du har – så ved du godt, at det ikke var helt billigt.
Jeg har fået lavet en rekrutteringsberegner, hvor du hurtigt kan regne ud, hvad det faktisk har kostet jer. Prøv den her.
Mit bedste forslag til dig er… at næste gang du står over for en kandidat, der imponerer dig med det samme – stop op. Spørg dig selv: “Er jeg objektiv lige nu, eller ser jeg kun det, jeg gerne vil se?”
Vil du også lære, hvordan negative bias kan koste dig stærke medarbejdere…..?
Så læs mit andet blogindlæg 👉 Ser du hullerne i osten? Når negative bias skygger for talentet
Mvh Erhvervscoach Jesper Dalhus
Du er velkommen til at følge JEMAC rekruttering på LinkedIn.
Mod på mere viden… ? Jeg har skrevet en del e-bøger. Fæles for dem alle er, at de er spækket med redskaber og metoder, som du kan bruge til et gøre din hverdag lettere. Hent dem her
Sidst men ikke mindst… Hvis vil have hotte tips og brugbare metoder, lige i din indbakke, så tilmeld dig mit nyhedsbrev her